Endoskopi Ünitesi

  1. ENDOSKOPİ

ENDOSKOPİ; Endo-iç kısım, skopi- ise görüntülenmesi anlamına gelen latince köklerden üretilmiştir. Endoskopi ünitemizde yapılan işlemler;

Gastroskopi,  yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağın direkt görerek incelenmesine olanak sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Bu işlem ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp şeklinde bir alet yardımıyla yapılmaktadır.

Kolonoskopi, kolonoskop denilenbükülebilir bir aletle kalın bağırsağın tamamının incelenmesi işlemidir. Bu işlem ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp şeklinde bir alet yardımıyla yapılmaktadır.

Ünitemizde tanı ve tedaviye yönelik endoskopik  işlemler (gastroskopi ve kolonoskopi) Genel Cerrahi Uzmanları tarafından Anestezi Uzmanı eşliğinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Böylece hastalar işlemlerini ağrı ve korku hissetmeden tamamlayabilmektedir. Anestezi uzmanı eşliğinde yapılan endoskopi daha rahat inceleme imkânı verdiğinden işlemin başarısı ve teşhisteki netlik daha yüksek seviyede olabilmektedir. 

Birim Hakkında

14 Eylül 2022