Sağlıklı Yaşam Destek Birimleri

Diyabet Okulu

DİYABET OKULU

 DİYABET NEDİR

     Pankreas tarafından yapılan insülinin yetersiz olması ve yaetkisizliğisonucu gelişen,  kontrol altında tutulmazsa erken yaşta ölümlere ve sakatlığa yol açan, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur.

DİYABET OKULUMUZ

     Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı” ile diyabetli hasta eğitimlerinin diyabet okulu adı altında standardize edilmesi planlanmıştır. Bu program dahilinde hastalarımıza,  hastanemizin İç Hastalıkları Uzman Hekimi Umur DORA, Diyabet Eğitim Hemşiresi Hatice ERDOĞAN, Diyetisyen Emre ÖZEN, Fizyoterapist Medine KÜÇÜK tarafından eğitim verilmektedir. Amacımız diyabetli bireylerimizin hastalık hakkında bilinçlenmesini sağlamaktır. Eğitimlerimizde diyabetli bireylerin gündelik hayatta karşılaştığı sorunlar, diyabetin organlar üzerinde yapacağı olumsuz etkiler ve hasarların önlenmesi, diyabetli bireylerde beslenmede nelere dikkat edeceği, egzersizin önemi, insülin uygulamaları, evde kan şekeri takibi ile ilgili konularda bilgi verilmektedir.

      Alanında uzman eğitimciler tarafından gerçekleştirdiğimiz diyabet okulu programımız iki ayda bir düzenlenmekte ve program sonunda eğitimi tamamlayan hastalarımıza diploma verilmektedir.

Hastanemizin Diyabet Eğitim  Birimi  H blok giriş katta bulunmaktadır.

Hatice ERDOĞAN
Bayrampaşa Devlet Hastanesi
Diyabet Eğitim Hemşiresi
İletişim: 0212 567 67 74
Dahili: 5246

14 Eylül 2022