Sağlıklı Yaşam Destek Birimleri

Gebe Okulu

GEBE OKULU 

  1. GEBE OKULU

  Gebelik, kadın yaşamında fizyolojik, psikolojik ve sosyal değişimlerin yaşandığı, aileye yeni bir bireyin katılımının beklentisi, heyecanıyla geçirilen ve bu değişimlere uyumu gerektiren en önemli dönemlerden  biridir.

       Doğum, kadının hayatında yaşadığı en önemli deneyimdir. Bu süreç; kadının yaşamı boyunca çok az deneyimleyebileceği mucizevi bir yolculuktur. Burada en önemli olay çiftlerin hayatına yeni bir bireyin katılmasıdır.

      Gebe Okulumuzun Amacı;

      Anne adayının ve ailesinin; gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemle ilgili konularda bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve baş etme yolları gibi yeni rollerini benimsemeleri,

      Doğum sonrası dönemde Lohusalık, Yenidoğan süreci, Bebek bakımı, Anne sütü ve Emzirme konularında bilgi ve beceri kazandırmak amacı ile hastanemizde ücretsiz gebe okulu eğitimleri verilmektedir.

      Anne ve baba olmanın hem büyük bir mutluluğu hem de onlarca kaygıyı beraberinde getirdiği bir gerçektir.

      Gebe Okulu ve Bilgilendirme sınıfları; anne adayının doğuma en iyi şekilde hazırlanması ve desteklenmesi, kadının kendini eşsiz hissetmesini, kendi bedenini ve yaşamını yönetebilme fırsatı sayesinde kişisel algısının güçlenmesini sağlamaktadır.

      Doğum eylemi, bilinmezliklerle dolu bir yolculuktur.

      Hedefimiz; bu yolculukta olası durumlarla nasıl baş edilebileceğini gebe okulu eğitimlerimizle anne adaylarının beden farkındalığını sağlayarak doğumu daha güzel bir deneyim olarak yaşamalarına yardımcı olmaktır.

  Gebe Okulu Bünyesinde,

*Bireysel danışmanlık

*Telefon danışmanlığı

*Açık grup eğitimleri

*Kapalı grup eğitimleri yapılmaktadır.

                              Gebe Okulu Eğitim Programımız

  • Gebelik Bakım ve Beslenme
  • Doğumun Fizyolojisi
  • Doğumda Ağrı Yönetimi
  • Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi
  • Bebek Bakımı ve Uygulamaları
  • Lohusalık ve Üreme Sağlığı

 

Anne adaylarının rahat bir gebelik süreci geçirmesini ve doğum eyleminin sağlıkla sonuçlanması, anne ve baba adaylarının yeni rollerini benimsemesi hedeflenmektedir. Doğum, kadınların hayatında yaşayabileceği en güzel ve en özel deneyimdir. Gebelerin doğumlarını bilinçli, rahat, mutlu olarak geçirmeleri ve bebeklerine sağlıkla kavuşabilmesi için eğitimler büyük önem taşımaktadır. Eğitimler sonucunda anne ve baba adayları doğum öncesi, doğum ve doğum sonu döneme hazırlanmaktadır.       

Gebe okulu eğitimini tamamlayan gebelere “Gebe Okulu Katılım Belgesi” ve “Mor Bileklik (Bilgili Anne , Sağlıklı Bebek Bilekliği)verilir. Ayrıca gebe okuluna katılan tüm bireylere Gebelikte Bakım, Lohusalık ve Yenidoğan Bakım Rehberi kitapçıkları verilir. Gebe okuluna katılan tüm gebelerin takibi yapılarak doğum tarihi ve doğum şekli sorgulanarak kayıt edilir.

KATILIM ÜCRETSİZDİR

GEBE OKULU EĞİTİMLERİ

SAAT 08:30-12:00/13:30-16:30

Kayıt ve Katılım için:

Gebe Okuluna başvurunuz.

Tel: 0(212) 567 67 74      Dahili:5243

14 Eylül 2022